Xiaomi Mi Max 2

2017 október óta használok elsődleges telefonként egy Xiaomi Mi Max 2 Black Global Edition készüléket. A következőkben igyekszem bemutatni, milyen az élet egy ilyen telefonnal.

Kinézet

Méretek

A Mi Max 2 legelső szembetűnő összetevője az elődjével megegyezően egy 6,44 inch átmérőjű, fullHD felbontású (1080 x 1920) érintőképernyő. Egyszerűen nem tudják az emberek szó nélkül hagyni, ha meglátják, többen nézték már tabletnek, és szinte minden alkalommal meg kell válaszolnom a kérdést:

„Hogy fér el ez a zsebedben?”

 

Hát így:

A legtöbb nadrág gond nélkül elnyeli, a szűkebbeknél lehet csak megérezni lépcsőn felfelé menet, hogy nem egy 4-5 inches telefon húzódik meg a zsebben. A nagy méret másik hátránya, hogy nincs akkora választék, ha az ember dokkolót, vagy esetleg VR szemüveget akar venni hozzá.

Cserében viszont egyszerűen mesés a használata autós navigációként, videók, képek megnézésekor, de e-bookok, honlapok olvasásakor is jól jön a nagyobb képátló.

174.1 mm a magassága,  88.7 mm a szélessége és 7.6 mm a vastagsága, 74% a kijelző aránya a teljes előlaphoz képest. Ez pont félúton van a mostanában divatos „kávamentes” kijelzők, és a klasszikus kávájú okostelefonok között (lásd: iPhone X: 83%, iPhone 8: 65%)

Színek

A telefont kétféle színkombinációban lehet kapni, arany hátlap – fehér előlap, illetve az általam is használt fekete hátlap – fekete előlap összeállításban. A fekete szín előnye, hogy kevésbé tűnik szélesnek a képernyő melletti káva, cserébe viszont nagyon fel tud melegedni egy hosszú autóút során, ha a szélvédőre rögzítve süti a nap.

This slideshow requires JavaScript.

Előlap

Mi Max 2 felső rész

Mint írtam, a telefon elejének nagy részét a 2.5D IPS kijelző teszi ki, amin Gorilla Glass 3 védelem van. Ezen kívül itt található alul a fehér háttérvilágítással rendelkező három navigációs gomb, felül pedig a közelség érzékelő, a fehéren világító értesítő led, a hangszóró (amely nem csak beszédhangszóróként működik, hanem sztereó lejátszást is lehetővé tesz) és az 5 megapixeles előlapi kamera.

Oldalsó rész

Mi Max 2 oldalsó gombokA telefon jobb oldalán találjuk körülbelül középen a bekapcsológombot, amivel a feloldást is működtethetjük, illetve a hangerőszabályzó gombokat. A SIM-tálca a bal oldalon van, ez hibrid dual-SIM-es készülék, vagyis belerakhatunk két SIM kártyát (egy nano és egy micro méretűt), vagy egy nano SIM-et és egy microSD kártyát. Ide maximum 256GB tárhelyű kártyát tehetünk, ami azért valljuk be a legtöbb felhasználónak bőven elegendő.

Hallottam mókolós megoldásokról, hogy egyszerre lehessen használni a két SIM-kártyát és egy microSD-t, a saját telefonomon nem próbáltam ki, de ha érdekel titeket, jelezzétek kommentben, és posztolok egy leírást róla.

Alsó-felső rész

Mi Max 2 alsó részA telefon alján középen találjuk az USB-C típusú aljzat-ot, ami Quick Charge 3.0 sebességű töltést tesz lehetővé. Jobb oldalon találjuk a hangszóró, bal oldalon pedig a mikrofon öt furatát.

Felül helyezkedik el a jack-csatlakozó, amely manapság egyre kevesebb telefonon van, a másodlagos mikrofon (zajszűréshez), és az infravörös port, amiről nem is gondolná az ember, hogy mennyire hasznos tud lenni.

Hátlap

A hátoldalon középen kapott helyet az ujjlenyomat-olvasó, a bal felső sarokban pedig a 12 megapixeles kamera és a dual-LED vaku. Itt, a telefon alján találjuk meg a Xiaomi, és a CE tanúsítvány logóját is.

Főbb adatok

A telefonban 64 GB tárhely van (kapható még 128GB-os verzió is), illetve 4 GB RAM. A megfelelő teljesítményt a viszonylag takarékos Snapdragon 625-ös, 8 magos, 2 GHz-es processzor, és az Adreno 506-os GPU garantálja. Nem egy csúcskategóriás összetétel, de a napi felhasználáshoz tökéletes.

Fotózás, videózás

A Mi Max 2 12 MP-es főkamerával rendelkezik Sony IMX386 szenzorral. Egyértelműen vannak ennél sokkal jobb kamerájú telefonok, amelyekkel szebb képek és videók készíthetőek, de a mindennapi használatra teljesen megfelelő. Azért előnyös inkább jó fényviszonyok között fotózni, videózni; este, vagy sötétebb, zárt helyeken már előfordulhat szemcsésedés.

Fotók

A beépített kamera alkalmazás a szokásos MIUI funkciókat tudja, szépítést, panorámafénykép készítést (akár 50MP méretig), különböző filterek alkalmazását, a giroszkóp segítségével a fotó kiegyenesítését, illetve időzített fénykép-készítést. Van ezen kívül egy csoportos szelfikészítő mód, ilyenkor úgy készíti el több képből a végső fényképet, hogy mindenki a lehető legjobban nézzen ki rajta. Aki szeret belemerülni a fényképezésbe és addig állítgatni mindent, amíg a tökéletes képet elkészíti, annak ott van a manuális mód. Állítható a fehéregyensúly, a fókusz, a záridő és az ISO-érték is. A fényképek készítése előtt a vaku és a HDR módot is ki-bekapcsolhatjuk, vagy automatára is állíthatjuk.

A GSMArena tesztképeit itt tudjátok elérni.

Videók

Videózásnál a gyenge pont a felvett hang minősége, kissé halk hangsávot rögzít, ráadásul a mély hangokat sem tudja jól visszaadni. Lehetséges, hogy a későbbiekben egy frissítés ezt orvosolja majd, de az elmúlt félévben nem volt észrevehető változás ezen a területen. A képminőség a fotózáshoz hasonlóan főleg a fényviszonyoktól függ, akár 4K felbontású videókat lehet készíteni 30 képkocka/másodperc sebességgel, sőt, van timelapse és slow-motion funkció is 720p felbontással, 120 képkocka/perc sebességgel.

Tipp: nagyon megéri beruházni egy fotóállványra, nagyságrendekkel jobb képeket, videókat tudunk készíteni vele. Én a Xiaomi Bluetooth selfie-botját/tripodját használom, amihez ráadásul jár egy bluetooth távirányító, így nem mozdul be a kép az elsütőgomb megnyomásakor.

 

Akkumulátor, csatlakoztathatóság

Akkumulátor

A nagy kijelzőn kívül a másik dolog, amit nagyon szeretek a Mi Max 2-ben, az az akkumulátor. A telefonban 5300 mAh-s telep van, így a klasszikus mobiltelefonok óta először újra előfordul, hogy elkeveredik a töltő a kihasználatlanság miatt. Bőven el lehet lenni vele 2 napig, pedig egy átlagos napon reggel és délután is kb. 45 percet megy róla a Waze (GPS + 4G + kijelző) és közben a Spotify szól bluetooth-on keresztül egy Xiaomi Roidmi 3S segítségével az autó hangszóróin. Nagyon stresszmentes így az élet, egyszerűen nem tud előfordulni olyan helyzet, hogy nap végére kikapcsoljon a telefon, vagy akár csak spórolni kellene az energiával.

Frekvenciák

Sajnos a a megnevezésben jelölt Global Edition a várakozásokkal ellentétben nem jár B20-as frekvenciával, ami gondot okozhat némelyik szolgáltató ügyfelének. Én Telenoros SIM-kártyákat használok a készülékben, egyszer sem okozott nagyobb gondot a 800 MHz-es frekvencia támogatottságának hiánya, de teljesen megértem, ha ez alapján valaki lemond erről a telefonról.

Wi-Fi

Vezetéknélküli adatátvitelhez 801.11 a/b/g/n/ac Wi-Fi-t tartalmaz a telefon, képes hotspotot létrehozni és Wi-Fi Direct segítségével közvetlenül csatlakozni a technológiát támogató eszközökhöz, pl. okostévékhez. Támogatja a 2,4 GHz-es és az 5 Ghz-es hálózatokat is, általában én a Xiaomi Mi Router 3 által működtetett 2,4-es hálózatot használom. Nem tapasztaltam vele problémát még, de általában ezen a területen még a gyengébb telefonokkal sem szokott gond lenni.

GPS

Természetesen van GPS vevő is a telefonban, GLONASS-al és Beidou-val. Nagyon gyorsan talál jelet, és biztosan is tartja, a nagy kijelzővel párosítva pedig egészen kiváló navigációs képességeket tesz lehetővé.

Bluetooth

4.2-es verziójú bluetooth-t használ a Mi Max 2, ahogy korábban írtam, a Roidmi 3S-sel való kommunikációt ezen keresztül működteti a telefon. Ezen kívül napi szinten használom Mi Band 2-vel, és néha az autóban egy ELM327 OBD jeladóval, illetve egy Xiaomi Miaomiaoce lázmérővel.

Infravörös port

Emlékszem, régen még a bluetooth előtt a jó öreg infraport segítségével küldtünk át egymásnak hangokat, képeket a Siemens és Nokia telefonok között. Rettentően lassú folyamat volt, és a bluetooth elterjedésével úgy tűnt, hogy ez teljesen el fog tűnni a telefonokból. Ez a felhasználási mód tényleg kihalt, az infravörös port más célból van a telefonon: távirányítóként tudjuk használni mindenféle eszköz kezelésére. Elmúlt az az idő, amikor nagy frusztrációt okozott, ha eltűnt egy távirányító, az ember megrántja a vállát, benyúl a zsebébe, a gyári alkalmazással 2 perc alatt beállítja a megfelelő profilt, és máris szól a TV, hűt a klíma, és a kívánt színben világít a felszerelt LED-csík. Rettentően kényelmes dolog.

FM rádió

A beépített alkalmazást elindítva egy csatlakoztatott fülhallgatót használva antennaként hallgathatunk rádióadásokat, már amennyiben ezt szeretnénk. A mobilinternet azért lehetővé tesz jobb funkciókkal rendelkező és szebb hangzású zenék/podcastok/online ráadióadások lejátszását, de ha valakinek ez a mindennapi rutin része, a lehetőség adott.

Kijelző, multimédia

Kijelző

A kijelző főbb adatait korábban már leírtam, amit még fontos kiemelni az a fényerő, viszonylag nagy tartományban állítható, 1 cd/m2 és 520 cd/m2 között. Így éjszaka is lehet olvasásra használni anélkül, hogy kiégetné az ember szemét, és erős napfényben is jól látszik minden. Ha e-book olvasóként akarnánk használni a készüléket, tanácsos bekapcsolni a beépített olvasómódot, amely jobban kíméli a szemet a kijelző melegebb árnyalatra állításával.

Filmek, videóklipek

A nagy akkumulátor, a megfelelő processzor, RAM és GPU, valamint a nagy kijelző mind hozzájárulnak a telefonhoz képest átlagon felüli multimédia-élményhez. Nyugodtan lehet rajta nézni Youtube klipeket, Netflix-filmeket, és mivel a tárhely sem kicsi (főleg, ha még ráadásul kibővítjük 256 gigabájtnyi microSD memóriával), előre letöltött tartalmakkal is el leszünk jó ideig. A Mi Max 2 egyik sajátossága, hogy kihangosítva is sztereó módban szól a telefon, a felső hangszórót és az alul található hangszórót is használja a rendszer a teljesebb hangzáshoz.

Zenehallgatás

A hangszórókon is viszonylag tiszta a hangzás, de fülhallgató/fejhallgató, vagy külső hangszóró csatlakoztatásával még jobb eredményt érhetünk el. Ezt megtehetjük a 3.5-ös jack csatlakozón, vagy bluetooth-on keresztül is.

Összegzés

Talán a piacon még mindig az egyik legjobb ár-érték arányú telefon (250 USD alatt hozzá lehet jutni kiszállítással együtt), ha valaki nem ódzkodik a nagy kijelzőtől. A nagy kapacitású akkumulátor hihetetlenül hasznos a mindennapokban, és nem nagyon lehet olyan feladat elé állítani, amit ne tudna elvégezni. Talán csak azoknak nem ajánlanám, akik ragaszkodnak a tökéletes fényképekhez, bár egy tripod beruházásával ezen is lehet javítani.

 

Ha megtetszett a telefon, most itt akciósan meg lehet rendelni EU raktárból 230 dollárért.

Nem fogadja el a kódot? Tudsz valahol jobb árat? Valamit hiányolsz a tesztből, vagy kérdésed van? Írd meg lejjebb a hozzászólások között!

3 hozzászólás ehhez: Xiaomi Mi Max 2 bemutató, tartós teszt

  1. Érdekel a megoldás 2 sim kártyával +SD kártyával hogy lehet megoldani.

Hozzászólás a bejegyzéshez

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .